Erkeklerde saç dökülmesi

Erkeklerde saç dökülmesi

Erkeklerde saç dökülmesi

Saç dökülmesinin genetik kökenlerini araştıran araştırmacılar, 280’den fazla farklı genin bulunduğunu belirtiyorlar.

Her ne kadar kan testiyle bir erkeğin saçlarını kaybedip kaybetmeyeceğini veya ne zaman saçlarının dökülmeye başlayacağını söyleyebilmek için çok erken olsa da araştırmacılar erkeklerin saç dökülmesi riski ile alakalı bir formül geliştirdiler.

Saç dökülmesiyle ilgili bir başka gerçek de donunun, genetik olarak çok karmaşık olduğu.

Edinburg Üniversitesi’nde yapılan bir başka çalışmadaki durum da benzer bulgulara ulaşmış durumda. Erkeklerdeki kellik ile ilgili yapılan geniş çaplı genomik araştırma sonucunda 287 bağımsız genetik sinyal tespit edilmiş. Bu çalışma sonucunda saç dökülme riski fazla olanlar ve olası müdahale için genetik hedefler belirlenmiş durumda.

BioBank adı verilen büyük çaplı genetik araştırmada, 52.000 çoğunlukla orta yaşlı İngiliz erkeklerin DNA’ları incelendi. Çalışma sonucunda 80 yaşına kadar erkeklerin %80’inin kellik ile karşı karşıya kalacağı belirlendi.  Bulunan bir başka sonuç ise, erkeklerin sadece babalarına bakarak kellik ile karşılaşıp karşılaşmayacağı sonucuna varamayacağını gösteriyor. Çünkü araştırmalar bazı durumlarda bireylerin annelerinden de genetik olarak etkilenebileceğini gösteriyor. X kromozomunda kellikle alakalı 40 kadar gen bulunurken diğerleri tüm genoma yayılmış durumda.  Çalışmada yer alana araştırmacılardan biri “Erkeklerdeki kellik ile ilgili genetik aktarımın anneden geçen X kromozomu üzerinde bulunması oldukça ilginçti” şeklinde açıklamada bulunuyor. Çalışmaya katılanların 16.700’ünde saç dökülmesi yok, 12.000’inde hafif saç dökülmesi, 14.000’inde orta dereceli ve 9.800’ünde ise ileri derecede saç dökülmesi bulundu.

Farklı çalışmalardaki farklı araştırmacılar şu an için saç dökülmesi, saç dökülme şekli ve olasılığını tahmin etme konusunda daha çok uzun bir yol olduğu konusunda hem fikir.

 

error: