Uncategorized

Gebelik Döneminde İshal

Gebelik Döneminde İshal Literatürde ishal dışkının günde 3 defadan fazla ve sulu olması olarak bilinir. İshal döneminde dışkının renginde, kokusunda kıvamında da değişiklikler olup, dışkı bazen kanlı da gelebilir. En bilinen ishal nedenleri:

  • Tarihi geçmiş ürünler,
  • Pastörize olmayan süt ve süt ürünleri
  • Yaz aylarında yoğun bakteri kaynağı yumurta ve mayonez
  • Sağlıksız içme suları
  • Yıkanmadan yenilecek meyve ve sebzeler
  • İşlenmiş et ürünleri (salam, sosis, sucuk) ve çiğ etler
Her ishalde vücuttan ciddi su atımı oluşmakta ve ishal süresince de bol su tüketilmelidir. İshallerin önemli kısmı 24 saat süreli olup, bu süre zarfında vücuda zarar veren zararlı etkenin atılması sağlanır. Gebelikte ishal durumunda da kişi normal ishaldeki gibi bol su tüketmeli ve uzun süreli olmadığı durumlarda ilaç tedavisi kullanmak yerine ishallere durdurucu etki yapan patates, pirinç, elma, yoğurt gibi besinler tüketmelidir.

Gebelik Döneminde İshal Bebeğe Zarar Verir mi?

Gebelikte döneminde oluşacak ishallerin büyük bir kısmı bebeğe zarar vermez. İshallerin önemli bir kısmı annenin sindirim kanalıyla halledildiği için bebek çoğu zaman ishalin olumsuz etkileriyle karşılaşmaz. Bazı durumlarda özellikle de kanlı ishal, kolera, tifo, dizanteri sürecinde vücuttan ciddi miktarda sıvı ve elektrolit kaybı yaşanır. Bu durumda ise gebenin yapacağı bireysel müdahaleler işe yaramayacak ve gebeye yapılacak tetkikler sonrası doktor tarafından verilecek tedaviyle durum aşılabilmektedir.

Gebelikte İshal Tedavisinde Antibiyotik Kullanılır Mı?

Özellikle inatçı ishal, kanlı ishallerde gebeye zarar vermeyecek uygun antibiyotik doktor tarafından başlatılabilir. İshale yakalanan gebe doktor onayı olmadan bebeğe zarar verici olabilecek antibiyotik kullanmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca serum tedavisi de gebelikte ishal sürecinde vücuttan kaybedilen sıvının, elektrolitin yerine konulması sağlanır. Ayrıca bu süreçte pastörize olmayan süt ve süt ürünlerinden bulaşan listeriosiz olarak bilinen listeria monocytogenes enfeksiyonları gebelikte erken doğuma hatta ölümlere bile yol açabilir. Gebelikte ishal görünürde geçici ve masum olarak görülse de inatçı ve uzun süreli ishaller ve kanlı ishaller tehlikeli boyutlara ulaşabilmektedir. Bundan dolayı ishalin başladığı andan itibaren bol su tüketilmeli ve ishalin uzaması halinde doktora başvurulmalıdır. Tedavi yöntemleri için mutlaka doktorunuz ile görüşün.