Uncategorized

Gebelikte Basur

Gebelikte Basur

Gebelikte basur toplardamarlarda ortaya çıkan varistir. Genetiğin üzerinde etkili olduğu basur, hamilelik döneminde doğumun da etkisi ile boy gösterebilmektedir. Sadece genetik etki ile ortaya çıkmayan basura bakıldığında basurdan şikâyetçi olan hastaların çoğunda kabızlığın söz konusu olduğu görülmektedir. Kabızlığın etkisi ile toplardamar yastıklarının genişlemesi sonucu basur boy gösterir. Ardından makatın dışarısına doğru sürüklenir ve zamanla sarkar. Farklı derecelerde söz konusu olan iç basura bakıldığında 4 şekilde karşınıza çıktığı söylenebilir. Bunlardan biri kanaması olan basur, ikincisi ise tuvalet esnasında dışarı çıksa da sonrasında müdahalesiz içeri kaçan basurdur. Üçüncüsüne gelindiğinde müdahaleli içeri kaçan basur olduğunu sonuncusunun ise geri gitmeyen basur olduğunu söyleyebiliriz. Dış basurdan bahsetmek gerekirse bunun birden çok olabilen ve kişilere sıkıntılı zamanlar yaşatan basur olduğunu belirtmek gerekir.

Gebelikte Basur Probleminin Yol Açtığı Rahatsızlıklar

Gebelikte basur ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Gebelik öncesi basur söz konusu olsa dahi gebelikte daha çok ön plana çıkacaktır. Basur gebelik sürecinin 6. ayı itibari ile bayanlara huzursuzluk vermektedir. Bayanlar basur olduklarını dışkılama sırasındaki kanama ile fark edebilirler. Ağrı, şişlik ve kitle gibi belirtilerini de ortaya koyan basur kaşıntı şeklinde de problem çıkarabilmektedir. Abse yapmamış basurda ağrı gibi bir durum söz konusu olmaz yani kişiyi zor duruma sokmayacak normal düzeyde bir basur var demektir. Zira abse yapan basur gebelerin tuvalete çıkamaz hale gelmelerine sebebiyet verebilir. Öyle ki bu ağrı gebe bayanların uyumasını dahi güçleştirmektedir. Kanama ile gelen basura bakıldığında ise gebeler için demir eksikliği sorununu ortaya çıkardığı söylenebilir. Bu nedenle gebelikte basur sorunu söz konusu olduğunda muayene olunması şarttır. Hem huzurla uyku uyuyabilmek hem de bebeğiniz için sorun teşkil etmemesi nedeniyle bu durum gözden kaçırılmamalıdır.

Gebelikte Basur Doktor Eşliğinde Tedavi Edilmeli

Gebelikte basur problemine kesin olmasa da geçici çözümler uygulanabilmektedir. Bunlar öncelikle ilaç sonrasında ise fitil, krem, ılık suya oturma ve hap şeklinde olsa da bunlar doktor tavsiyesi dışında tercih edildiğinde bebeğe zarar verebilir. Bu yöntemleri doktorunuza danışmadan kullanmayınız.