blog

Hamilelik Döneminde İdrar Yolu Enfeksiyonları

Hamilelik Döneminde İdrar Yolu Enfeksiyonları

Hamilelik döneminde kadının vücudunda birçok değişiklik meydana gelir. Hormonal değişiklikler sonucunda idrar yolunda belirli sıkıntılar oluşabilir. Bunlar; idrar torbası enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu ya da böbrek iltihabı şeklinde olabilir. Tabi böyle hastalıklar da erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek gibi şeyler oluşabilir. Aynı zaman da dünyaya gelen bebeğin motor ve mental gelişimi üzerine olumsuz etkilerde meydana gelebilir. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu bu dönemde sıklıkla rastlanılan bir rahatsızlıktır. Bu enfeksiyon mesane enfeksiyonu olarak da tanımlanır. Hamileliğin 6. Ve 24. Haftalarında risk daha da artmaktadır.

Hamilelik Döneminde İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik döneminde sıklıkla rastlanılan idrar yolu enfeksiyonları vücutta meydana gelen belirli değişiklikler sonucunda oluşmaktadır. Bunun da belirli belirtileri vardır. Meydana gelen belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;
  • Sık idrara çıkmak
  • İdrar yapıldığı zaman yanma ve sızlama hissetmek
  • İdrardan kan gelmesi
  • İdrar torbasında ağrı
  • İdrarda koku
  • Bulantı, kusma
  • Karın ağrısı
Eğer bu tür belirtileri hissediyorsanız muhakkak doktorunuza uğramanız gerekir. İdrar tahlili ve kültür tahliliyle sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. Kimi zaman bu tür belirtiler olmadığı halde hamilelilte idraryolu enfeksiyonu olabilir. Buna da asemptomatikbakteriüri yani idrarda belirti vermeyen bakteri varlığı denir.

Hamilelik Döneminde Neden İdrar Yolu Enfeksiyonları Yaygındır?

İdrar yolu enfeksiyonları gebelikte sıkça görülür. Hamileliğin ilerleyen süreçlerinde rahim doğrudan mesane üzerine oturur. İlerleyen dönemlerde karın büyüdüğünden rahim de büyür. Ağırlığı artar. Bu durumda mesanenin idrar drenajını engeller. Bunun sonucunda da enfeksiyon oluşur. İdrar yolu enfeksiyonlarının belirli türleri bulunur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;
  • Mesane enfeksiyonu
  • Böbrek enfeksiyonu
  • Asemptomatikbakteriüri
Gebelikte görülen bu enfeksiyon tedavi edilmezse böbrek enfeksiyonları oluşur. Bu durumda bebeğin erken doğmasına neden olur. Ayrıca kilosu oldukça düşük olan bebekte doğabilir. Doktorunuza giderek bu konuda önlemler alabilirsiniz. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu erkenden önlemek için her gün en az 8 bardak su içmenizde yarar vardır. Düzenli meyve tüketmekte bebeğe ve anneye kazanç sağlar. Sigara, alkol ve kahve gibi şeylerden uzak durulmalıdır. İdrar sonrasında muhakkak temizlenmesi gerekir. Tedavi yöntemleri için mutlaka doktorunuza başvurunuz.