Uncategorized

Hamilelikte Allerji

Şehir yaşamının kirli havası mevsimin de sebze meyve tüketmemek, sezaryenle doğumlar, sigara tiryakiliği, havasız iç mekanlar ve doğadan uzak bir yaşam biçimi. İnsan vücudu tüm bunlara karşı reaksiyon verebilir ve beraberinde de birtakım alerjik hastalıklar ortaya çıkabilir. Anne adaylarının alerjik hastalıklara karşı çok dikkatli olmaları gerekir, hamilelikte allerji önemli bir konudur.

ALERJİ NEDİR?

Bazı maddelerin normal de zararlı olmadıkları halde bazı kişilerde reaksiyon oluşturması durumuna alerji denir. Madde hangi organı etkiliyor ise o organa ait hastalık bulguları ortaya çıkar. Örneğin; üst solunum etkileniyorsa hapşırma geniz akıntısı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Akciğer etkileniyorsa hastada öksürük ve hırıltı gibi şikayetler gözlemlenir.

ALERJEN NEDİR?

Alerjiye sebep olan maddelere alerjen denir. İnsanlar çevredeki her maddeye karşı alerji olabilir. Çoğu organik kökenli olan alerjenler; her gün karşılaşılan ve temas edilen, yenilen, içilen maddelerdir. Örneğin; yumurta, süt,fındık,fıstık,halik, midye gibi yiyecekler, bazı içecekler, balon, emzik, bulaşık eldivenleri gibi materyaller, kedi,köpek,tavşan gibi hayvanların tüyleri,takıların materyalleri,küfler, polenler,aspirin,penisilin gibi cankurtaran ilaçlar ve böyle daha milyonlarca madde…

NEDEN OLUR?

Alerjilerin oluşmasın da genetik ve çevresel olmak üzere iki etken vardır. Tüketilen gıdalar, hava kirliliği ve kapalı mekanlarda ki iç ortam kirliliği gibi etkiler alerjilere neden olan çevresel faktörlerdir. Tüm dünya da insanlar hayatlarının bazı dönemlerin de alerjenlerden etkilenir. Kentlerdeki nüfusa bağlı olarak hava kirliliğinin artması sanayi toplumuna geçiş ve günlük yaşam da kullanılan malzemelerin niteliği insanlarda alerjik hastalıkları arttıran faktörlerin başın da gelir. Alerjik hastalıklar ülkelerin gelişmişliğiyle doğru orantılı olarak artış gösterir. Çünkü kapalı ortamlardaki yaşam,çevresel faktör ve kimyasal maddelerin günlük yaşama katılması gibi birçok durum kişilerde alerjik reaksiyonları arttırır.

ALERJEN ÇEŞİTLERİ

EV TOZU AKARLARI

En çok karşılaşılan alerji türüdür. Nezle ve astımın en sık nedeni olan ev tozu akarları, sıcak ve nemli ortamlarda kolaylıkla çoğalan, gözle görülemeyecek kadar küçük canlıların vücut proteinleri ve dışkıları alerjenik özelliklere sahiptir. Akarlara duyarlı kişiler de solunum yoluyla bu maddeler vücuda alınarak alerjik reaksiyonlar ortaya çıkar.

POLENLER

Gözle görülemeyecek kadar küçük olan çiçek polenleri, rüzgarlı havanın etkisiyle çok uzaklara taşınır. Bu polenler hassas kişilerde alerjik nezleye yol açar.

MANTAR VEYA KÜF SPORLARI

Evlerde çeşitli bölgeler de hu alerjenler bulunur. Serin, karanlık, nemli ve havalandırılmayan ortamlar mantar ve küf oluşumuna zemin hazırlar. Ev hayvanlarının sebep olduğu alerjenler:Herkes ev hayvanlarını sever, fakat evlerde beslenen evcil hayvanlar birçok insanın sağlığını olumsuz yön de etkiler. Kedi ve köpeklerin salyaları ve tüyleri ev hayvanlarının sebep olduğu alerjenlere örnek verilir. Ayrıca hamam böcekleri ve diğer böcekler de alerjik hastalıklara neden olur.

LATEKS ALERJİSİ

Lateks bir maddedir ve günlük yaşam da kullanılan birçok maddenin içinde bulunur. Bu maddeler şu şekilde sıralanabilir; bulaşık eldiveni,prezervatif,emzik ve bazı tıbbi malzemeler…

İLAÇLAR

Penisilin gibi ilaçlar da alerjendir.

Gebelikte kilo kontrolü konulu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Author


Avatar