Uncategorized

Hamilelikte Cinsellik

Hamilelikte Cinsellik Nasıl Olmalı ve Nelere Dikkat Edilmeli?
Hamilelikte cinsel ilişkiye girilmesi konusunda bazı sorunlar yaşanabilmekte ve genel olarak bebeğe zarar verileceği gibi konularda çekinceler yaşanabilmektedir. Ancak hamilelik döneminin sorunsuz olması ve bir önlem alınması gerekmediği durumlarda hamilelikte cinsellik diğer dönemlerdeki gibi sürdürülebilmektedir. Hamile kadının hamilelik ile yaşadığı zorluklar ve sıkıntılardan farklı olarak hamileliğin riskli olduğu dönemlerde ve bazı durumlarda hamileliğin tamamında cinselliğin azaltılması veya tamamen kesilmesi gerekebilmektedir. Ancak bunlar fazla rastlanan durumlar değildir. Genel ifade ile cinsellik hamilelik süresi içerisinde eskisinde olduğu gibi sürdürülebilmektedir. Bu konuların bilinmesi için hamilelikte yaşanılan sıkıntıların ve riskli hamileliklerin bilinmesi gerekmektedir. Bu durumda kontrol yapılan doktor ile görüşülerek anlaşılabilmektedir.

Hamilelik Süresi İçerisinde Cinsel İlişki Güvenli Mi?
Her şeyin normal olduğu ve bir riskin olması hamileliklerde hamile olan kadının hamileliğinin son gününe kadar cinsel ilişkiye girmesi mümkün olabilmektedir. Hamile kadının cinsel ilişkiye girmesinin hamileliği veya bebek ile alakalı olarak bir sorun ve sıkıntıya yol açması mümkün değildir. Bu durumların tamamı normal bir hamilelik süresi için geçerlidir. Bebekler karın içerisinde bir kese içinde bulunmakta ve ayrıca rahim kısmında bulunan kaslar yardımı ile de hamilelikte cinsellik yaşanması durumunda bebeğin zarar görmesi doğal bir şekilde engellenmiş olmaktadır. Hamilelik döneminde eşlerin en büyük korkusu cinsel ilişkiye girilmesi ile düşük olması durumunun bağlantılı olduğunun sanılmasıdır. Aslında cinsel ilişkinin düşükle bir alakası bulunmamaktadır.

Hamilelikte Güvenli Cinsel İlişki Pozisyonları Nelerdir?
Hamilelik süreci içerisinde özellikle son aylara doğru güvenli bir şekilde cinsel ilişkiye girilmesi için pozisyonların önemi büyük olmaktadır. Hamile kadının rahat bir şekilde cinsel ilişkiye girmesi karnına bir baskı yapılmaması önemlidir. Bu sebeple hamilelikte cinsellik konusunda ve özellikle ileriki aylarda cinsel ilişkinin pozisyonları önemli olmaktadır. Bunun yanında kadınların cinsel ilişki ile orgazm olmasının düşük nedeni olabileceği de düşünülmektedir. Orgazmda rahimde kasılmalar yaşansa bile bunlar düşük sebebi olacak türde değildir. Bu sebeple ne cinsel ilişkinin ne de orgazm olmanın normal hamilelikte bir sorun olmayacağı bilinmelidir.