Uncategorized

Hamilelikte folik asit

Folik asit, B vitaminin bir türevidir. Folat, Folasin, B9 gibi değişik isimleri de olsa en çok aşina olunan ismi folik asittir. Vücutta en önemli görevlerinden biri DNA ve RNA sentezinde yer almaktır. Ayrıca kan yapımı, organ gelişimi ve yeni hücre oluşumu gibi olaylarda görev alır.
Ayçekirdeği, baklagiller, ceviz, mercimek, fındık, fıstıkta bulunmasına rağmen hamilelik öncesinde yapılacak testler sonucunda anne adayında düşük seviyelerde bulunan folik asitin normal seviyeye yükseltilmesi için ilaç takviyesi gerekebilir.

Folik asit eksikliği gebelikte çok önemli sorunlara yol açabilir. Bunlardan en önemlilerinden birisi nöral tüp defekti olarak adlandırılan anomalidir. Bebeğin beyin ve spinal kord gelişimine denk gelen 3. Ve 4. haftasında  folik asit düzeyi oldukça önemlidir. Norveç’te 6 yıl boyunca yaklaşık 85.000 çocuk üzerinde yapılan araştırmada, hamilelik süresi boyunca folik asit takviyesi yapılan hamilelerde otizm riskinin %40 oranında azaldığı bulunmuştur.

Bu kadar yararından bahsedilen folik asit, aynı zamanda gebelik şekeri oluşumundan da sorumlu olabileceği konusunda rapor edilmiştir. Özellikle gıda takviyesi olarak kullanılan sentetik folik asit gebelik şekeri yanında göğüs kanseri riskini de arttırabilmektedir. Bu nedenle folik asite ihtiyaç duyulup duyulmayacağı ve hangi yollarla alınacağı konusunda kesinlikle doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Konu ile ilgili bazı makaleler:

•Folic Acid Supplement Intake in Early Pregnancy…
•Association Between Maternal Use of Folic Acid…
•Five facts you should know about folic acid