Uncategorized

Hamilelikte Kanama

Hamilelikte Kanama Nedenleri

Hamileliğin herhangi bir döneminde kanama meydana gelebilmektedir. Çok büyük sorunlar teşkil etmemekle birlikte doktora görünmek şattır. Kanamanın yoğunluğu ve rengi kişiden kişiye değişebilmektedir. Hamileliğin dönemlerine gör kanamaların nedenleri genel olarak saptanabilir.
  • Hamileliğin ilk 3 ayında gerçekleşen kanamaların en sık görülen sebebi düşük ihtimalidir. Mol gebelikte bu dönemde kanamalara neden olabilir.
  • Hamileliğin sonraki dönemlerindeki kanamalar ise; bebeğin eşinin ayrılması, bebeğin eşinin önde olması veya nişan kanaması nedenlerine bağlı olarak gelişebilir. Net bir bilgi almak için mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Basura bağlı olan, makattan veya idrar yolundan gelen kanamalar vajinal kanama ile karıştırılabilir. Hamilelikte kanama her zaman hamilelikle ilgili olmak zorunda değildir. Rahim ağzında bulunan polipler, rahim ağzı yaralarının kanaması, vajinadaki diğer kitlelerden dolayı oluşan kanamalar meydana gelebilmektedir. Tedavi şekli;  hamileliğin haftasına, anne ve bebeğin sağlık durumuna, kanamanın sebebine bağlı olarak değişebilmektedir.
Hamileliğin ileriki dönemlerinde (28.hafta ve sonrası) meydana gelen kanamalar anterpartum kanama denmektedir. Çoğunlukla dekolman plesenta kaynaklıdır. Diğer nedenleri ise; plasenta previa, uterin rüptür, vasa previa olabilir.

Hamilelikte Kanama Süreleri ve Renkleri

Hamilelikte meydana gelen kanamaların kaç gün süreceğini saptamak mümkün değildir. Bir gün süren kanamalar olduğu gibi, birkaç hafta kesilmeden süren kanamalar da olabilmektedir. Kanama süresi ve miktarı ne kadar fazla ise hamilelik içinde o kadar sorun teşkil etmektedir. Hamileliğin ilk zamanlarında olan kanamaların en bilindik nedeni düşük ihtimalidir. Bu yüzden bu dönemin doktor kontrolü altında geçmesi büyük önem arz eder. Hamilelikte kanama olması diğer hamileliklerde de kanama olacağı anlamına gelmez. Yani tekrar edilebilir bir özelliğe sahip değildir. Hamilelikte meydana gelen kanamaların renkleri kırmızı, kahverengi ve sarı olabilir. Kahverengi ve sarı kanama çok sorun teşkil etmemekle birlikte, kırmızı kanama hamilelik için tehdit oluşturabilir. Kanaması olan hamilelerin dinlenmesi gerektiğinden yatak istirahatine alınırlar. Çalışan hamilelerin ise bir süre işlerine ara vermesi gerekir. Kanamanın azalması için ilaç, iğne tedavileri bulunmaktadır. Doktora görünmeden, doktor tavsiyesi olmayan ilaçların hamilelikte kanama için kullanılmaması gerekmektedir.