blog

Hamilelikte Oruç

Hamilelikte Oruç Tutulabilir Mi?

Hamilelikte oruç birçok uzman tarafından tavsiye edilmemektedir. Çünkü bu dönemde anne adaylarının yeterli miktarda gıda ve sıvı alması önemlidir. Hamile kişinin susuz kalması erken doğuma sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca kan şekeri düşmesi, mide yanması, kabızlık, bulantı, kusma gibi sorunlarda artabilmektedir.

Hamileliği riskli olanların ise oruç tutmaları oldukça sakıncalı görülmektedir. Çoğul gebelik, kanama, erken doğum tehdidi, gelişme geriliği, diyabet gibi durumların olduğu hamilelerde uzun süre aç kalınmaması gerekir.


Hamilelikte oruç tutmak isteyenlerin mutlaka uzman doktora danışması gerekir. Belirlenen yemek listelerine uyarak oruç tutabilirler. Ancak çocuklarına ya da kendisine zarar gelmesinden korkan hamile ya da emziren anne oruç tutmayabilir. Hamile kişi dayanabilecekse ve çocuk etkilenmeyecek durumda ise oruç tutulabilir. Ramazan ayının gelmesiyle hamile kadınlar oruç tutma konusunda tereddütte kalır. Doktora danışarak sağlığa uygun şekilde belirlenen programla birlikte hamileler de oruç tutabilir. Ancak anne adayının bebeğin gıda ihtiyacını mutlaka karşılaması gerekiyor.

Özellikle yaşanacak sıvı kaybı ciddi sorunlara neden olabilir. Uzun süre kalınan açlık sonrası yağ dokularının zarar görmesi sonucu ketosis meydana gelebilir. Bebeğin büyümesi için gerekli olan kalori ihtiyacının karşılanması gerekir. Bebeğe yeterli miktarda şeker geçişi olmazsa ani şeker düşmesi meydana gelmektedir. Bu nedenle anne adayının şekerli bir sıvı içmesi gerekmektedir. Özellikle ilk aylar ve son aylarda oruç tutulması oldukça risklidir. Bu aylarda oruç tutanların dikkatli olması gerekir. Hipertansiyon, aşırı kansızlık, şeker hastalığı, erken doğum gibi riskler hamilelikte oruç tutulması sonucu oluşabilmektedir. Eğer dikkatli olunup gerekli tedbirler alınmazsa ve yeterli şeker alınmazsa annede beyinle ilgili birçok sorun oluşabilir.

Oruç tutmayı düşünen hamileler kesinlikle sıvı alımına dikkat etmelidir. 2 litreye yakın sıvı tüketimi gerekmektedir. Kafein alımından uzak durulması gerekir. Meyve ve sebzelerin taze tüketilmesi de önemlidir. Hamileler ramazan boyunca sürekli dinlenmeli ve kendini yoracak işler yapmamalıdır. Eğer bebeğin hareketlerinde azalma olursa mutlaka kadın doğum uzmanına gidip bilgi almak gerekmektedir. Ayrıca oruç tutan anne adayları bu dönemde sık sık kontrole gitmelidir.

Bebeğin yeterli miktarda beslenememesi riski göz önünde bulundurulmalı ve doktor gözetiminden uzak kalınmamalıdır.

Author


Avatar