Uncategorized

Suda Doğum

Son yıllardaki en popüler doğum konularından biri de suda doğum konusu. Her konuda olduğu gibi suda doğum konusunda da hem faydalı hem de zararlı diyen uzmanlar mevcut.

İlk uygulamaları 1800’lü yıllara dayanan suda doğumun ilk örnekleri Fransa’da görülmüştür. Bir anne adayının doğum öncesi sıcak su dolu küvete girmesiyle ağrılarının azaldığını farketmesiyle ilk uygulamal başlamıştır.

Suda doğumun en büyük faydası, sıcak suyun annenin kan dolaşımını hızlandırıp, kasılmalarını düzene sokmasıdır. Bebek, anne karnında da sıvı dolu ortamda olduğu için bebek için zararı yoktur. Bebeğin doğum sırasında izleyeceği yolun su dolu olması, ortamın nemlenmesi neticesinde annede doğum yırtıkları oluşma olasılığı oldukça düşer ve doğum sonrası anne vücudunda hem fiziksel iz kalmaz hem de çatlaklara bağlı acı/ağrı azalır. Ayrıca annenin su içerisindeki hareketleri daha rahat olacağından kısmen daha az stres hissedecek anne için doğum daha kolay geçer. Ortalama olarak doğum süresini 3-4 saat azalttığı yönünde çalışmalar vardır.

Uygulama kolaylığı yanında suda doğumun uygulanmaması gereken durumlar da mevcuttur. Örneğin:

  • Erken doğumlarda
  • Kilosu 4 kg’nin üzerinde olan bebeklerde
  • İkiz-üçüz gibi çoğul gebeliklerde
  • Bebeğin ters gelmesi durumunda
  • Annenin doğum yolunun enfeksiyonlu olduğu durumlarda

Suda doğumun riskleri, normal doğumdaki risklerle aynı olmakla beraber mutlaka uzman kişilerce yapılmalıdır. Bebeğin uygun şekilde su dışına çıkartılması, göbek kordonunun doğru zamanda doğru şekilde kesilmesi, kanama durumlardındaki doğru müdahalelerin yapılması önemli konulardır.