blog

Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme

Öncelikle anne adayının gebelik başlangıcında edineceği beslenme alışkanlıklarının bebeğin hayatı boyunca sürdüreceği besleneme alışkanlıklarına da yön vereceği unutulmamalıdır.

Özellikle gebeliğin ilk 3 ayı beslenme açısından oldukça önemlidir. Yeterli beslenme sağlanamazsa gebeliğin düşükle dahi sonlanabileceği bilinmelidir.

özellikle sabah uyandıktan sonra mideyi rahatlatmak ve midede oluşan öz suyu emmek için galeta, ekmek, kıtır ekmek, leblebi gibi gıdalar tüketilebilir. Mide bulantısı dönemlerinde sindirimi daha uzun süren çiğ meyve ve sebze tüketimi azaltılmalı, bu ürünler diğer öğünlere kaydırılmalıdır.

Gıda tüketimi yanı sıra sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Günde 5-6 bardak su içilmesi önemlidir ve suyu ana öğünlerde yemekle beraber değil, ara öğün zamanlarında almak daha iyi olacaktır. Gebelik döneminde mide asitliği dengesizleştiği için asitli sıvıların tüketilmemesi daha iyi bir seçenek olacaktır. Çay ve kahve tüketimi vücut için gerekli bazı maddelerin emilimini azalttığı için tüketimi en aza indirilmeli, özellikle yemeklerden 1 saat öncesi ve sonrasında ise içilmemelidir.

Sıvı tüketiminde gebeliğin ilk aylarında bitkisel çayların tüketilmemesi gerekmektedir. Bitkisel ürünler rahim hareketleri ve hormonal değişimler yaparak düşüğe neden olabilir.

Gebelik öncesi normal bir beslenme düzenine sahip anne adayının, gebelik başlangıcında ek gıda alımına ihtiyacı olmayabilir. Gebelik öncesi devam ettirilebilir, burada önemli olan vücudun ihtiyacı olan karbonhidrat ve protein dengesinin korunması, yemeklerde vücut ihtiyacının tam olarak alınmasıdır. Her gebelik farklı seyredeceği için diyetin bir uzman hekim ya da diyetisyen kontrolünde yapılması en doğrusudur.
Gıda alımı kadar gebelik döneminde Folik Asit alımı da oldukça önemlidir. Hatta folik asit takviyesi gebelik planlaması ile başlayabilir. Anne adayının kan hacminin artması ve bebeğin sinir sistemi oluşumunda önemli rol oynayan folik asit konusunda mutlaka hekiminiz ile görüşün.
Anne adayının uzun süre aç ve susuz kalmaması önemlidir. Bu nedenle öğünlerin gün içine yayılması, düzenli sıvı alınması gebelik ve bebek gelişimi için önemlidir.
 

Author


Avatar