blog

Gebelikte İshal

Gebelikte İshal

Gebelikte endişe veren durumlardan bir tanesi de gebelikte ishal durumunun yaşanmasıdır. Gebelik süresince en sık görülen sorunlardan biri olan ishal, çoğunlukla gebelik süresince yaşanan hormonal değişimler nedeniyle olur.İshalden söz edilebilmesi için bazı durumların birlikte görülmesi gerekir. Günde 3 kez ve daha fazla dışkılama, dışkının sulu ve farklı kokuda olması, bazı zamanlarda karın ağrısının eşlik etmesi bunlardan bazılarıdır. Gebeliğin başlarında 1 gün kadar süren ishal durumları çoğunlukla zararsızdır. 

 

Gebelikte İshalin Nedenleri

En önemli neden hormonal değişimlerdir bunun yanında beslenmedeki değişiklikler, aşırı meyve/meyvesuyu ya da ishale neden olabilecek gıdaların tüketilmesi, virüs/bakteri kaynaklı ya da üşütmeye bağlı olarak gelişebilir. Gebelikte İshalin TedavisiGebelik süresince yaşanabilecek her durum gebeliği takip eden doktor ile değerlendirilmelidir.Sık yapılan dışkılama vücutta su kaybına yol açacağı için ishalin hissedildiği andan itibaren sıvı tüketimini arttırmak oldukça önemlidir.Yüksek lifli gıdalar, yağlı ürünler ve süt ishali tetikleyebileceği için, ishal durumu ortadan kalkana kadar bu gıdaların tüketilmemesi faydalı olabilir. Bu gıdaların kesilmesi ile 24 saat içerisinde ishal durumu ortadan kalkarsa daha sonrasında bu gıdaların tüketiminde dikkatli olunmalıdır.Gebelik dışında da yaşanan ishal durumlarında iyi gelen muz, haşlanmış patates, lapa pirinç, havuç gibi ürünler tüketilebilir ancak gebelikte farklı sorunlar yaşanmış / yaşanıyor ise durum gebeliği takip eden doktor ile mutlaka görüşülmelidir. 


Gebelikte İshal Bebeği Etkiler Mi?

İshalin altında yatan ve ishalin süresi oldukça önemlidir. Enfeksiyon benzeri nedenlere dayanmayan ve 24 saatten fazla sürmeyen ishal durumunda sıvı tüketimin arttırılması ile çoğunlukla bebek zarar görmeyecektir. Bu süreç mutlaka gebeliği takip eden doktor ile görüşülmelidir. Özellikle doğuma yakın aylarda uzun süren ishal, bağırsak hareketlerini arttıracağı için doğumu da tetikleyebilir.