Uncategorized

Hamilelikte Normal Doğum

Hamilelikte Normal Doğum

Doğum gerçekten başladı mı?

Doğum eylemi, yani “doğum sancıları”, dış ortamda yaşamaya hazır hale gelmiş bebeğin anne bedeninde ayrılmasıyla sonuçlanan bir süreçtir. Bu sürecin başlangıcını düzenli rahim kasılmalarının oluşması, bitişini de bebeğin doğması, plasenta ve diğer hamileliğe ait yapıların atılması, yani rahmin boşaltılması belirler. Normal doğum ise genel anlamda vajinal yolla gerçekleşen doğum demektir. Vajinal doğumların yüzde 96’sı baş gelişi, geri kalan kısmı da makat gelişi şeklinde gerçekleşir.

Bedenin hazırlanması

Doğumun başarıyla sonuçlanabilmesi için anne adayının bedeninde eylem öncesi birçok hazırlık yapılır. Bu hazırlıklar hamileliğin ilk döneminden itibaren başlar: Hamilelik bedende algılandığı andan itibaren işlevsel olarak kasılmaya hazır olan rahim, baskı altında tutulur. Bebeğin olgunlaşma süresi tamamlanana kadar da bu baskılama devam eder. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde rahim üzerindeki baskı azalmaya başladığında kısa süren, genelde ağrıya yol açmayan ve nadir gelen kasılmalar ortaya çıkar. Braxton-Hicks kasılmaları olarak söylenen bu kasılmalar anne adayı tarafından da hissedilir. Bunların amacı rahim ağzını doğum eylemine hazırlamaktır.

Serviks (rahim ağzı) olgunlaşması

Rahim ağzı normal şartlarda oldukça dayanıklı bir bağ dokusundan oluşan, giriş kısmı kapalı, koni biçiminde bir yapıdır. Daha önce doğum yapmış olanların rahim ağzında 1-2 cm açıklık olabilir. Bu yapı, doğum eyleminde ise çok önemli bir rol üstlenir. Rahim kasılmaları bebeği doğum kanalından aşağı itmeye çabalarken rahim ağzı yaklaşık olarak 10 santim genişliğinde açılarak bebeğin çıkmasına izin verir. Rahim ağzının açılması rahmin doğum eylemi sırasındaki kasılmalarıyla paralel gider. Rahim ağzının uygun bir şekilde açılabilmesi için buna hazır olması gerekir. Doğum eyleminin hazırlık dönemi rahim ağzında bir dizi değişim başlar. Giderek kıvamı yumuşar, yönü başta annenin bel kemiğinde doğru iken öne doğru yön değiştirir, aynı zamanda rahim ağzında “silinme” denen bir süreç gerçekleşir, bu süreçte rahim ağzı uzunluğu ise azalır ve yapı incelir. Olgunlaşmış bir rahim ağzı artık doğum eyleminin yarattığı kasılmalara duyarlı olur ve kasılmalarla açıklığı giderek artmaya başlar. Daha önce doğum yapmamış olanlarda genellikle rahim ağzının olgunlaşma evreleri tamamlandıktan sonra kasılmalar başlar. Doğum yapanlarda ise rahim ağzı olgunlaşmasının bir kısmı doğum eylemiyle paralel gider. (Örneğin; önce doğum yapmış olanlarda silinme, doğum eylemi esnasında tamamlanabilir).

Doğumun başlama süresi

Hamileliğin başından sonuna kadar düzenli olarak rutin antenatal (doğum öncesi) kontrollere gidilmelidir. Hamilelerin yalnızca yüzde 5’i tam 40. hamilelik haftasında, doğum yapar. Doğum eyleminin 40. haftadan iki hafta önce veyaiki hafta sonra başlaması normal kabul edilir. Eylem başlamadığı sürece genel olarak haftalık kontroller devam etmektedir ve bu kontrollerde bebeğin NST ve/veya ultrason ile iyilik hali değerlendirilir.

Facebook sayfamızdan diğer yazılarımıza ulaşabililrsiniz.

Author


Avatar