blog

Hamilelikte ß-HCG Değeri

Hamilelikte ß-HCG Değeri Nedir?

HCG (Human Chorionic Gonodotropin), plesentada üretilen ve gebeliğin devamı için mutlak gerekli olan hormondur. HCG vücutta; özellikle gebeliğin ilk 3 ayında bebeğin rahim içine tutulması ve yer oluşturması için gerekli hormon olan progesteronun salınımını uyarır. Alfa (α) ve beta (ß) olmak üzere ilk alt grubu vardır. Beta formu yani kısa adıyla ß-HCG gebelikle daha çok ilişkilidir ve gebelik testinin ana unsurudur. ß-HCG testinin kesin bilgi vermesi için adet tarihinin gecikmesinden 7-10 gün sonra yaptırılması önerilir. Normal bir hamilelikte ß-HCG değeri yükselebildiği gibi dış gebelik, mol gebelik (üzüm gebeliği), boş gebelik durumlarında da yüksek çıkabilir.Bu testi yaptırırken açlık veya tokluk durumunuz önemli değildir.

ß-HCG gebelik şüphesi olan kadınlarda kullanılan kan testidir. Hızlı ve güvenilir bir yöntemdir. Bu yöntem ile hamilelikte plazmada yükselen ß-HCG hormon düzeyi araştırılır. Gebelik ihtimali olan kadınlarda plazma ß-HCG düzeyi 5 mIU/ml (miliinterrasyonelunite/ mililitre) ve üzeri olduğunda gebelik varlığından bahsedilebilir. Fakat unutulmamalıdır ki kesin tanı jinekolojik ultrason muayenesi ile gebelik kesesinin izlenmesi ile konur. Gebeliğin başladığı, döllenmeyi takiben 8.günden itibaren kanda yükselmeye başlayan ß-HCG ilerleyen günlerde 2 kat artış gösterir. 10. gebelik haftasına kadar yükselir. Progesteron ihtiyacının azalmasıyla beraber 12-13. gebelik haftasından itibaren düşmeye başlar.

Hamilelikte ß-HCG değeri bize anne karnındaki bebeğin (fetüs) sağlığı hakkında net bir bilgi vermez. Herhangi bir sebeple gebeliğin sonlandığı durumlarda fetüsün varlığından ötürü az da olsa ß-HCG üretimi devam eder. Bu yüzden gebeliğin kanıtlanmasını veya fetüsün sağlığı hakkında bize en net bilgiyi jinekolojik ultrason muayenesi sağlar.

Haftasına Göre Hamilelikte ß-HCG Değeri

Güvenilir bir test olan ß-HCG ile hamileliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzu tespit edebilirsiniz. Aşağıda gösterilen hamilelikte ß-HCG değeri tablosu yaklaşık olarak hesaplanmıştır.

Gebelik Haftası (Son Adet Tarihine Göre)                           ß-HCG Değeri

  1. Hafta     5 – 50 4. Hafta                                                                  5 – 426 5. Hafta                                                                 20 – 7,300 6. Hafta                                                                 1,080 – 56,000 7-12. Hafta                                                            7,650 – 290,000 13-16. Hafta                                                          13,300 – 250,000 17-24. Hafta                                                          4,000 – 165,000
Burada yer alan değerler bilgilendirme amaçlıdır, kendi test sonuçlarnı mutlaka doktorunuz ile değerlendiriniz.