blog

Kaybolan İkiz Sendromu

Kaybolan İkiz Sendromu (Vanishing Twin Sendromu)

Gebelik başlangıcında ikiz, üçüz gibi çoklu gebelik görülmesine rağmen sonrasında bebeklerden bir veya daha fazlasının düşmesiyle ortaya çıkan duruma kaybolan ikiz sendromu denmektedir.  Kaybolan fetüs, anne,plasenta ya da diğer fetüs tarafından emilerek ortadan kaybolur.
 

Kaybolan İkiz Sendromu Nasıl Belirlenir?

Ultrason öncesinde doğum sonrası plasenta üzerinde çalışmalar yapılarak belirlenen kaybolan ikiz sendromu, günümüzde ultrason kullanımı ile ilk trimesterda kolayca belirlenebilmektedir. Örneğin gebeliğin 6.-7. haftasında ultrasonda ikiz görüntüsü elde edilen annenin bir sonraki muayenesinde, doppler cihazı ile tek kalp atışı duyulması sonucunda tekrar edilen ultrasonda tek fetüs görülmesi ile tanı konulur. Çoklu gebeliklerin %21-30’nda kaybolan ikiz sendromu görülür.

 

Kaybolan İkiz Sendromunun Nedeni Nedir?

Birçok olguda neden bilinmemektedir. Kaybolan ikiz sendromu ile sonuçlanan anomalilerde çoğunlukla erken dönemde oluşurken aniden oluşmamaktadır. Kaybolan ikiz durumlarında fetal fetüs ya da plasentada yapılan araştırmalar sonucunda kaybolan ikizde kromozomal anomali tespit edilirken, hayatta kalan fetüsün sağlıklı olduğu görülmüştür.
 

Kaybolan İkiz Sendromunun Anne ve Diğer Fetüse Etkisi Nedir?

Kaybolma durumu ilk trimesterda görülürse anne ya da fetüs üzerine etkisi çoğunlukla olmaz, diğer fetüsün gelişimi normal bir şekilde devam eder. İkinci ve üçüncü trimesterda görülen kaybolma ise hayatta kalan fetüs için risk oluşturabilir. Özellikle bu vakalarda serabral palsi görülme riskinin arttığı belirtilmiştir.
 

Kaybolan İkiz Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Çoğunlukla 30 yaşın üzerindeki annelerde, gebelik döneminde kanama, rahim kasılmaları ve kasık bölgesinde ağrılar görülür.
 

Kaybolan İkiz Sendromunda Tedavi Nasıldır?

İlk trimesterda görülen kaybolmalarda özel bir tedavi gerekli değildir. İkinci ve üçüncü trimesterda görülen kaybolma durumlarında ise gebe, yüksek riskli olarak tedavi edilmelidir.
 
Doğum öncesi fetüsteki diğer anomaliler konusunda NIFTY Test sayfamızı inceleyebilirsiniz.